Ron Cephas Jones i Jasmine Cephas Jones, un duet pare-filla que han guanyat anteriorment uns Emmys, van revelar dimarts les 73 nominacions anuals als premis Emmy. Amb 24 nominacions cadascuna, The Crown de Netflix i el drama Star Wars de Disney + The Mandalorian van prendre el protagonisme. Amb 130 nominacions, HBO va ser la més nominada de totes les xarxes.

La cerimònia anirà a càrrec de Cedric the Entertainer, protagonista de la comèdia de CBS The Neighborhood, el 19 de setembre. El programa s'emetrà a CBS i s'emetrà a Paramount+.



WandaVision, un spin-off de Marvel que també està disponible a Disney+, va quedar en segon lloc amb 23 nominacions. Mentrestant, el programa de comèdia d'Apple TV + Ted Lasso va ser nominat en 20 categories, cosa que el converteix en un destacat a la llista.

A continuació es mostra la llista completa de nominacions en totes les categories (principal i secundària) per al 73è premi Emmy anual.

Les categories principals

A continuació es mostren les nominacions per a les categories principals.

Nominats a la millor sèrie de comèdia

  • negres
  • Cobra Kai
  • Emily a París
  • Hacks
  • L'assistent de vol
  • El mètode Kominsky
  • PEN15
  • Ted Lasso

Nominats als EMMY a la millor sèrie dramàtica

  • Els nois
  • Bridgerton
  • La Corona
  • El conte de la criada
  • País Lovecraft
  • El Mandalorià
  • Poseu
  • Som nosaltres

Nominats a la millor sèrie limitada

  • Et puc destruir
  • I Mare de Easttown
  • El Gambito de la Reina
  • El ferrocarril subterrani
  • WandaVision

Nominades a millor actriu principal, comèdia

  • Aidy Bryant, Shrill
  • Kaley Cuoco, l'assistent de vol
  • Allison Janney, mare
  • Tracee Ellis Ross, negre
  • Jean Smart, Hacks

Nominats per a actor principal, comèdia

  • Anthony Anderson, negre
  • Michael Douglas, El mètode Kominsky
  • William H. Macy, Desvergonyit
  • Jason Sudeikis, Ted Lasso
  • Kenan Thompson, Kenan

Nominades a millor actriu principal, sèrie dramàtica

  • Uzo Aduba, En tractament
  • Olivia Colman, The Crown
  • Emma Corrin, La Corona
  • Elisabeth Moss, El conte de la criada
  • Mj Rodríguez, Pose
  • Jurnee Smollett, Lovecraft Country

Nominats a millor actor principal de drama

  • Sterling K. Brown, Aquests som nosaltres
  • Jonathan Majors, Lovecraft Country
  • Josh O'Connor, The Crown
  • Regé-Jean Page, Bridgerton
  • Billy Porter, Poses
  • Matthew Rhys, Perry Mason

Nominades a millor actriu principal, sèrie limitada o pel·lícula

  • Michaela Coel, Puc destruir-te
  • Cynthia Erivo, Geni: Aretha
  • Elizabeth Olsen, WandaVision
  • Anya Taylor-Joy, The Queen's Gambit
  • Kate Winslet, Mare d'Easttown

Nominats a millor actor principal, sèrie limitada o pel·lícula

  • Paul Bettany, WandaVision
  • Hugh Grant, La desfer
  • Ewan McGregor, Halston
  • Lin-Manuel Miranda, Hamilton
  • Leslie Odom Jr., Hamilton

Nominats per a la sèrie Variety Talk

  • Conan
  • L'espectacle diari amb Trevor Noah
  • Jimmy Kimmel en directe
  • La setmana passada aquesta nit amb John Oliver
  • El Late Show amb Stephen Colbert

Nominats al programa de competició

  • La carrera increïble
  • L'he clavat!
  • RuPaul's Drag Race
  • Top xef
  • La veu

Nominacions per a la subcategoria

Els nominats per a les subcategories com ara el paper de suport i la direcció són:

Nominades a actriu secundària, comèdia

  • Aidy Bryant, Saturday Night Live
  • Hannah Einbinder, Hacks
  • Kate McKinnon, Saturday Night Live
  • Rosie Perez, l'assistent de vol
  • Cecily Strong, Saturday Night Live
  • Juno Temple, Ted Lasso
  • Hannah Waddingham, Ted Lasso

Nominats a actor secundari, comèdia

  • Carl Clemons-Hopkins, Hacks
  • Brett Goldstein, Ted Lasso
  • Brendan Hunt, Ted Lasso
  • Nick Mohammed, Ted Lasso
  • Paul Reiser, El mètode Kominsky
  • Jeremy Swift, Ted Lasso
  • Kenan Thompson, Saturday Night Live
  • Bowen Yang, Saturday Night Live

Nominades a actriu secundària, drama

  • Gillian Anderson, The Crown
  • Helena Bonham Carter, La corona
  • Madeline Brewer, El conte de la criada
  • Ann Dowd, El conte de la criada
  • Aunjanue Ellis, Lovecraft Country
  • Emerald Fennell, La Corona
  • Yvonne Strahovski, El conte de la criada
  • Samira Wiley, El conte de la criada

Nominats a actor secundari, drama

  • Giancarlo Esposito, El mandalorià
  • O-T Fagbenle, The Handmaid’s Tale
  • John Lithgow, Perry Mason
  • Tobias Menzies, La Corona
  • Max Minghella, El conte de la criada
  • Chris Sullivan, Aquests som nosaltres
  • Bradley Whitford, El conte de la criada
  • Michael K. Williams, Lovecraft Country

Nominades a actriu secundària, sèrie limitada o pel·lícula

  • Renée Elise Goldsberry, Hamilton
  • Kathryn Hahn, WandaVision
  • Moses Ingram, The Queen's Gambit
  • Julianne Nicholson, Mare d'Easttown
  • Jean Smart, Mare de Easttown
  • Phillipa Soo, Hamilton

Nominats a actor secundari, sèrie limitada o pel·lícula

  • Thomas Brodie-Sangster, The Queen's Gambit
  • Daveed Diggs, Hamilton
  • Paapa Essiedu, puc destruir-te
  • Jonathan Groff, Hamilton
  • Anthony Ramos, Hamilton
  • Evan Peters, Mare de Easttown

Nominats per escriure per a una sèrie de comèdia

  • Lucia Aniello, Paul W. Downs i Jen Statsky, Hacks (There Is No Line (Pilot))
  • Maya Erskine, PEN15 (Reproducció)
  • Jason Sudeikis, Bill Lawrence, Brendan Hunt i Joe Kelly, Ted Lasso (pilot)
  • Jason Sudeikis, Brendan Hunt i Joe Kelly, Ted Lasso (Make Rebecca Great Again)
  • Meredith Scardino, Girls5eva (Pilot)
  • Steve Yockey, l'assistent de vol (en cas d'emergència)

Nominats per escriure per a una sèrie dramàtica

  • Yahlin Chang, el conte de la criada (casa)
  • Jon Favreau, The Mandalorian (Capítol 16: El rescat)
  • Dave Filoni, The Mandalorian (Capítol 13: Els Jedi)
  • Misha Green, Lovecraft Country (caves del sol)
  • Peter Morgan, La Corona (Guerra)
  • Ryan Murphy, Brad Falchuk, Steven Canals, Janet Mock i Our Lady J, Pose (final de la sèrie)
  • Rebecca Sonnenshine, Els nois (El que sé)

Nominats per a l'escriptura d'una sèrie limitada, pel·lícula o especial dramàtic

  • Michaela Coel, Puc destruir-te
  • Laura Donney, WandaVision, anteriorment activada
  • Scott Frank, The Queen's Gambit
  • Chuck Hayward i Peter Cameron, WandaVision, el nou Halloween Spooktacular!
  • Brad Ingelsby, Mare d'Easttown
  • Jac Schaeffer, WandaVision, filmat davant un públic d'estudi en directe

Nominats a la direcció d'una sèrie de comèdia

  • Lucia Aniello, Hacks (There Is No Line (Pilot))
  • Zach Braff, Ted Lasso (galetes)
  • James Burrows, B positiu (pilot)
  • M.J. Delaney, Ted Lasso (L'esperança que et mata)
  • Susanna Fogel, l'assistent de vol (en cas d'emergència)
  • Declan Lowney, Ted Lasso (Make Rebecca Great Again)
  • James Widdoes, mare (xecs de Scooby-Doo i bistec de Salisbury)

Nominats a la direcció d'una sèrie dramàtica

  • Steven Canals, Pose (final de la sèrie)
  • Benjamin Caron, La corona (conte de fades)
  • Jon Favreau, El mandalorià (Capítol 9: El mariscal)
  • Liz Garbus, El conte de la criada (El desert)
  • Jessica Hobbs, The Crown (Guerra)
  • Julie Anne Robinson, Bridgerton (Diamant de la primera aigua)

Nominats a la direcció d'una sèrie limitada

  • Scott Frank, The Queen's Gambit
  • Barry Jenkins, El ferrocarril subterrani
  • Michaela Coel i Sam Miller, I May Destroy You (Ego Death)
  • Thomas Kail, Hamilton
  • Sam Miller, Puc destruir-te (Ulls Ulls Ulls Ulls)
  • Matt Shakman, WandaVision
  • Craig Zobel, Mare de Easttown

Conclusió

Així doncs, aquí tenim tota la nostra llista de nominacions per a la 73a edició dels premis Emmy. Espero que us hagi agradat l'article! Qui creus que es mereixia les nominacions i qui va ser rebutjat, fes-nos-ho saber a la secció de comentaris a continuació!